Praktická ukázka měření tloušťky povlaku na DPS

Datum: 10.11.2011
  | 
Kategorie: Aktuality
Jaké jsou možnosti měření tloušťky povlaků u osazených desek s plošnými spoji? Magnetické metody je velice obtížné použít, neboť DPS neobsahuje magnetický materiál. Metoda vířivých proudů je nepoužitelná, neboť není možné riskovat indukci proudů v DPS a její případné poškození. Ideální možností je optická metoda. Optická metoda je nedestruktivní metoda. Prezentovaný přístroj je možné využít na jiná měření a kontroly, jako je kontrola výšky nanesení pájecí pasty a kontrola pájení BGA.

Postup měření tloušťky povlaku:

  1. Za použití značkovače udělejte malou značku na DPS, kde chcete měřit tloušťku povlaku (povrchové vrstvy).
  2. Zapněte zařízení Flexia, stiskněte start na OptiPix a zarovnejte hrany značky tak, aby byly ve středu obrázku.
  3. Nastavte osvětlení kamery na maximum a seřiďte kameru tak, abyste dosáhli jasného a ostrého obrázku na DPS.
  4. Jemně zaostřete na povrch DPS podle obrázku A dole.
  5. Vynulujte ukazatel měřiče tloušťky. Posuňte Flexii nahoru tak, abyste dosáhli co nejlepšího zaostření povrchu laku podle obrázku B (viz obrázek dole).
  6. Odečtěte hodnoty na ukazateli měřiče tloušťky. Tloušťka povlaku je hodnota vynásobená indexem lomu měřeného povlaku.

Příklad aplikace: je-li index lomu laku n = 1,5 (což platí pro většinu polymerů) a tloušťka nátěru 80 mikronů je měřena ukazatelem tloušťky povrchu, pak je tloušťka povlaku 1,5 x 80 = 120 mikronů.

Optické dráhy paprsků obrazu v jiných materiálech než vzduch (vakuum) jsou L (n) = L (vzduch) x n, kde "L" je tloušťka a "n" je index lomu materiálu. To znamená, že skutečná tloušťka ochranného laku na deskách s plošnými spoji je "n" násobek výšky měřené ukazatelem zařízení Flexia XYZ.

ESD Systém Flexia pro měření ve 3 osách XYZ 

Uvedené sestavy a další výrobky Optilia můžete také vidět na veletrhu PRODUCTRONICA, který se koná ve dnech 15. - 18. 11. 2011 - stánek spol. OPTILIA je v hale A2, č. stánku 166. 

► Praktická ukázka měření tloušťky povlaku na DPS

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace