Výběr lupy

Datum: 28.06.2017
  | 
Kategorie: Výběr mikroskopů
Lupa je zvětšovací sklo vyrobené ze skla či plastu. Zvětšovací sklo (tzv. ruční objektiv) je konvexní čočka.

Lupa je zvětšovací sklo vyrobené ze skla či plastu. Zvětšovací sklo (tzv. ruční objektiv) je konvexní čočka. Lupa se skládá z mnoha velmi úzkých soustředný prsten ve tvaru čoček, jako že kombinace působí jako jeden objektiv, ale je mnohem tenčí. Zvětšovací sklo je ikonou pro Sherlocka Holmese.

Nejčasnější důkaz pro zvětšovací skla byl Aristophanes, kdy byla "čočka", od 424 př. nl, skleněnou koulí naplněnou vodou.
Zvětšovací výkon odpovídá úhlu zvětšení. Zvětšovací výkon je poměr velikostí obrázků vytvořených na uživatelově sítnici i bez objektivu. Uživatel by měl dát předmět tak blízko k oku, aniž by stát rozmazaný. Tento bod, známý jako nejbližší bod, se mění s věkem . Malé dítě to může mít na 5 cm, zatímco u staršího člověka to mohou být jeden až dva metry. Lupy jsou obvykle charakterizovány pomocí "standardní" hodnoty 0,25 m.

Nejvyšší zvětšení je dosaženo tím, že je objektiv velmi blízko oku. Čočka zajistí nejlepší zaostření. Zvětšení získané v tomto stavu je MP 0 = ¼ Φ 1, Φ, kde je optický výkon v dioptriích a faktor ¼ vychází z předpokládané vzdálenosti blízkého bodu, asi ¼ m od oka). Tato hodnota se zvětšením se normálně používá k charakterizaci lupy.
Lupy nejsou vždy používány tak, jak je popsáno výše, nicméně, je mnohem pohodlnější dát si lupy do blízkosti objektu (jedna ohnisková vzdálenost). Oko pak může být ve větší vzdálenosti a získat obraz zaměřením na příliš citlivé na oko v přesné poloze. Zvětšením je v tomto případě zhruba MP = ¼ Φ.
 

 

 Nákup na www.abetec.cz


Další odborné články


e-Shopy, školení a e-Booky


soldering.cz

e Booky ZDARMA

fotografie

video

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace