Pájitelnost

Datum: 26.06.2017
  | 
Kategorie: Pájený spoj, pájitelnost
Nestačí pouze pájené komponenty zahřát na požadovanou teplotu a dodat pájku, ale je třeba pájené komponenty připravit - musí mít vyhovující pájitelnost. Termín pájitelnost povrchu je použít jako popis schopnosti povrchu být smáčitelný pájkou během procesu pájení.

Je to funkce přesného procesu a práce materiálu; kontakt může vykazovat přijatelnou pájitelnost v některých procesech, ale v jiných ne.

Stupně smáčení mohou být děleny následovně:

Nesmáčení

V tomto případě se nevytvoří metalurgická vazba a rozhraní mezi pájkou a povrchem zůstane zřetelné. Tavidlo použité k podpoře pájení nemohlo adekvátně odstranit povrchové znečištění nebo protože je oxidační vrstva příliš silná nebo tavidlo není dostatečně aktivní.

Smáčení

Povrchová energie čistého kovového povrchu je vyšší než roztavené pájky. Za této podmínky pájka smočí povrch a vytvoří tak na rozhraní metalurgickou vazbu. Jak smáčení postupuje, tak roste na rozhraní tenká mezikovová vrstva a vytváří základ pro spolehlivý spoj.

Odsmáčení

Mezikovové vrstvy, které rostou na rozhraní, jsou bohaté na cínové směsi, které vytahují cín z cíno-olověné pájky. Jak je cín odtavován z pájky, opouští oblasti bohaté na olovo s relativně slabou pájitelností. Když teplota klesá dost dlouho, pak velikost těchto oblastí bude dostatečná k tomu, že pájka ustoupí z již dříve smáčených oblastí, tento jev se nazývá odsmáčení. Odsmáčení se může také vyskytnout zespoda – od pájeného místa, v místě vystavenému nesmáčenému povrchu, kdy je tenká pájená vrstva kovu totálně rozpuštěna do pájky. Toto může vzniknout když se pájí kontakty z drahých kovů, které se rychle rozpustí v cíno-olověné pájce.

Slabá pájitelnost součástek se hlavně projevuje při špatném režimu pájení přetavením SMD. V procesu pájení vlnou je spoj omýván velkým množstvím pájky. Malá množství nečistot jsou rychle zředěna a odnesena pryč. Pájení přetavením neprovádí čisticí operaci; nečistoty, které jsou přítomny na kontaktech součástky zůstanou v hotovém spoji
 
 

 Nákup na www.abetec.cz


Další odborné články


e-Shopy, školení a e-Booky


soldering.cz

e Booky ZDARMA

fotografie

video

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace