Čisticí média

Datum: 20.06.2017
  | 
Kategorie: Čištění
Volba čistícího média se posuzuje podle schopnosti odstraňovat nečistoty, pronikat pod součástky a toxicity. Důležitá je rovněž velikost teploty, při které médium je nejúčinnější. Médium se aplikuje lokálně (opravy, dodělávky) nebo celoplošně. Perfluorované uhlovodíky se používají v kombinaci s fluorovanými uhlovodíky. Mezi dobré vlastnosti patří, že se rychle odpařují, jsou nehořlavé, nepoškozují plasty, ale bohužel jsou dosti drahé.
  • Fluorované uhlovodíky na bázi freonů jsou již minulostí. Moderní chemie již našla náhradní média na stejné bázi (HFC), které nahradí výše uvedený typ. Fluorované uhlovodíky jsou nehořlavé a rychle se odpařují. Jejich nevýhodou je, že narušují některé plasty.
  • Alkoholy, používá se především propylalkohol nebo etylalkohol. Pro elektrotechniku je vhodnější izopropylalkohol, který méně působí na plastová pouzdra. Jejich čistící schopnost je velmi vysoká. Bohužel, však jsou hydroskopické a hořlavé.
  • Nelineární alkoholy, jsou vhodné pro čištění šablon, mají vyšší bod vzplanutí, velmi dobře odstraňují zbytky tavidel. Mají vyšší bod varu proto se pomalu odpařují.
  • Deionizovaná voda, je velmi vhodná pro odstranění vodou rozpustných tavidel a “bílých” zbytků, které negativně působí na vzhled. Ke zvětšení účinnosti se míchá s dalšími rozpouštědly. Toto médium je neúčinné při odstraňování tuků a olejů. Velkou výhodou, že toto médium je velmi levné.
  • Terpeny, jde o přírodní produkt s citrusovým aroma. Odstraňují všechny typy tavidel a olejů a nezanechávají žádné zbytky.
  • Směsi uhlovodíků, jde o médium, které odstraňuje většinu tavidel a po čištění se nemusí oplachovat.
Způsob čištění, volba média závisí na použité technologii ve výrobním lince. Čištění se tedy stává problémem řízení výroby, a nikoliv jen problémem procesu čištění. Celý výrobní cyklus je nutno zkoumat a nastavit tak, aby znečišťování povrchu bylo minimální ve všech fázích výroby včetně nákupu a skladování součástek a dílů pro montáž.
 

 Nákup na www.abetec.cz


Další odborné články


e-Shopy, školení a e-Booky


soldering.cz

e Booky ZDARMA

fotografie

video

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace